Kredyty gotówkowe są podstawą funkcjonowania dzisiejszej gospodarki. PKB wcale nie jest napędzane przez oszczędności, ale właśnie przez konsumpcję. A motorem owej konsumpcji są kredyty. Dzięki nim, możemy kupić mieszkanie, samochód, czy telewizor od razu, bez konieczności oszczędzania kilku miesięcy, czy nawet lat. Zdarza się też, że pojawia się niespodziewany wydatek, który musimy pokryć natychmiast, bo jak żyć z zepsutą pralką, czy lodówką. Czasami musimy zainwestować jakieś środki w nową pracę, np. na pokrycie kosztów dojazdu do niej. Ten wydatek również nie może czekać. Bez kredytu gotówkowego nie zarobilibyśmy znacznie więcej, niż koszt biletu na metro. Generalnie, nic w tym złego. Jeżeli pożyczamy z głową i tylko tyle na ile nas stać, wszystko jest w porządku. Pamiętajmy jednak, że nieodpowiedzialne zadłużanie się, może wpędzić nas w poważne tarapaty finansowe i nie tylko. Udzielanie kredytów hipotecznych osobom, które nie były w stanie ich spłacić wywołało światowy kryzys gospodarczy, z którego skutkami zmagaliśmy się przez wiele lat. Kryzys był też nauczką dla rządzących, którzy chcąc nie chcąc, musieli uregulować rynek kredytów gotówkowych. Nie tylko z korzyścią dla gospodarki, ale też i klienta, który jest obecnie lepiej chroniony przez prawo. Chociaż, z drugiej strony, kredyt gotówkowy otrzymać jest znacznie trudniej, niż 10 lat temu.
Czym jest kredyt gotówkowy?
Chyba każdy z nas był kiedyś w sytuacji, gdy natychmiast potrzebował pieniędzy, a konto świeciło pustkami. Możemy wtedy zwrócić się o pomoc do rodziny lub znajomych, ale często nie mamy takich możliwości. Szczególnie, że dla naszych bliskich w Polsce, potrzebna kwota ma o wiele większą wartość niż dla nas, żyjących w UK. Inną kwestią jest też to, że często nie chcemy mieć u kogoś długu wdzięczności lub zwyczajnie, nie mamy zamiaru nadużywać czyjejś dobroci. Idealną opcją w takim wypadku wydaje się być skorzystanie z usług banku lub pozabankowej firmy pożyczkowej. Te ostatnie nie cieszyły się dobrą sławą, jednak po kryzysie finansowym, ich sytuacja na Wyspach została uregulowana przez Financial Conduct Authority. Jeżeli chcesz mieć pewność, że masz do czynienia z firmą, która spełnia ogólne standardy, zawsze wybieraj te zarejestrowane w FCA. Informacje o tym oraz specjalny numer, można sprawdzić na stronie pożyczkodawcy oraz samej instytucji. Kredyty gotówkowe w UK dzielą się na różne rodzaje. Wszystko zależy od naszego zdolności kredytowej. Jedne są tańsze, ale trudniej dostępne, inne na odwrót. Najprostszym i najtańszym kredytem na pokrycie drobnych wydatków, na które zabrakło nam pieniędzy jest zrobienie overdraftu. Overdraft to inaczej debet na koncie, czasem zwany jest też linią kredytową. Polega to na tym, że możesz zrobić minus, bez narażanie się na konsekwencje. Innymi słowy, jest to sytuacja, gdy wydałeś więcej, niż masz na koncie. Najczęściej jest tak, że gdy w określonym czasie uzupełnisz swoje konto na tyle, aby być na plusie, nie musisz płacić żadnych kosztów. Termin ten zależy od banku, ale wynosi zwykle około 1-2 miesięcy. Warto zaznaczyć, że overdraft spłacany jest automatycznie, gdy tylko dostaniesz przelew. Trzeba jednak pamiętać, żeby nigdy, nawet o funta, nie robić minusa większego, niż został uzgodniony z bankiem. Grozi to naprawdę wysokimi i niewspółmiernymi karami. Plusem jest jednak to, że nie trzeba za każdym razem składać wniosku o kredyt.
Po prostu, jeżeli uzupełnisz debet, następnym razem możesz z niego skorzystać w dowolnym momencie. Inną formą szybkiego pożyczania, jest posiadanie karty kredytowej. W tym wypadku również, w wypadku terminowej spłaty, nic cię to nie kosztuje. Każdy bank ustala swoje warunki. Karta kredytowa, pod wieloma względami przypomina overdraft, różni się tym, że nie jest spłacana automatycznie. Lepiej nie wypłacać za jej pomocą gotówki z bankomatu, bo rodzi to duże koszty. W zależności od zdolności kredytowej, dostajesz ją od banku i możesz wydać określoną kwotę. W zasadzie nie musisz jej spłacać przez dość długi czas, w takich wypadkach płacisz same odsetki. To dobre rozwiązanie również dla tych, którzy nie chcą z niej korzystać, a mają w planach wzięcie większej pożyczki albo kredytu hipotecznego. Taka karta buduje naszą zdolność kredytową, oczywiście o ile nie zalegamy z jej spłatą. Inną formą kredytów gotówkowych, także dla Polaków pracujących w UK jest tradycyjny kredyt w banku. Zwykle jest on nisko oprocentowany, spłaca się go w ratach. To dobra opcja, gdy chcemy pożyczyć pieniądze na dłużej. W takich wypadkach bank podaje zwykle reprezentatywny APR, czyli całkowitą, roczną stopę oprocentowania, jednak pamiętaj, że warunki kredytu to bardzo indywidualna sprawa. Nie każdy dostaje oprocentowanie, takie jak w reklamie. Wszystko zależy od tego jaką masz zdolność kredytową. Jeżeli twój credit score jest niski, a pieniędzy potrzebujesz natychmiast, możesz skorzystać z usług pozabankowej firmy pożyczkowej, np. poprzez stronę Pozyczki w UK. Oprocentowanie jest zwykle wyższe, niż w banku, za to kredyt jest dużo bardziej dostępny i często bez zaświadczeń. To dobra opcja, gdy potrzebujesz gotówki, a wyskoczył ci nagły wydatek, z którym nie możesz czekać do wypłaty. Okres kredytowania jest zwykle krótki, do sześciu miesięcy. Warunki są jednak bardzo różne i zależą od konkretnej firmy. Oczywiście im dłużej chcesz spłacać dług, tym więcej zapłacisz. Zawsze sprawdź w takich wypadkach realne oprocentowanie w twoim, konkretnym przypadku. Wystarczy w tym celu dodać do siebie wszystkie raty, a następnie odjąć pożyczoną kwotę. Wtedy będziesz wiedział ile kosztuje cię dana pożyczka. Bardzo popularny jest też kredyt mieszkaniowy. Tutaj jednak, procedury są o wiele bardziej skomplikowane, a wymagania większe.
Czy kwalifikuję się do otrzymania kredytu w UK?
Procedury przyznawania kredytów gotówkowych w UK, są bardziej rygorystyczne, niż w Polsce. Wszystko zależy od tego, do jakiego banku albo firmy się udamy, jaką chcemy pożyczyć kwotę oraz przede wszystkim, jaki jest nasz credit score. Credit score to innymi słowy zdolność kredytowa. Wynik credit check, czyli sprawdzania jej przez daną instytucję. Pierwsza zasada jest taka, aby mierzyć siły na zamiary. Należy pamiętać, że zbyt częste wnioskowanie o kredyt, szczególnie gdy spotkamy się z odmową, obniża naszą zdolność na kilka miesięcy. Dla pożyczkodawcy jawimy się wtedy, jako osoba niewiarygodna. Taka, która opiera swoje życie finansowe na pożyczkach. Jak temu zaradzić? Po pierwsze, można skorzystać z usług brokera. Jednak przy mniejszych kwotach, nie jest to zbyt opłacalne. Można zatem zrobić tzw. soft credit check, czyli sprawdzenie niezobowiązujące. Takie, którego ślad nie zostanie zapisany w naszej historii kredytowej. Umożliwiają to niektóre serwisy internetowe. Część z nich jest darmowa przez pierwszy miesiąc. Trzeba zatem pamiętać, aby w porę się wyrejestrować. Gdy zatem wiemy, że mamy dużą szansę uzyskać akceptację banku lub firmy pożyczkowej, możemy składać wniosek o kredyt. Wielu zastanawia się jednak, jakie kryteria są brane pod uwagę przy jego ocenie. Otóż po pierwsze, jest to nasza historia kredytowa. Pożyczkodawca chce wiedzieć, czy w przeszłości regularnie wywiązywaliśmy się z naszych zobowiązań. I nie chodzi tu tylko o pożyczki, ale też np. o rachunki. Wbrew pozorom, nie wygląda to dobrze, gdy nigdy nic nie pożyczaliśmy. Na pierwszy rzut oka, taka osoba wydaje się być godna zaufania, w końcu nigdy nie żyła ponad stan. Dla pożyczkodawcy jednak jest ona osobą niesprawdzoną. Wiele osób robi zatem tak, że nawet nie potrzebując, bierze np. kartę kredytową. Żeby budować swoją historię. Ma to sens szczególnie, gdy w przyszłości, chcemy pożyczyć większe pieniądze. Na przykład na mieszkanie. Na nasz credit score wpłynie nie tylko to, czy spłacamy swoje zobowiązania w terminie.
Ważne jest również ile ich jest. Jeżeli mamy inny kredyt, abonament za telefon, karnet na siłownie itd., oznacza to, że nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnych środków, które moglibyśmy przeznaczyć na ratę. Jednak przy podejmowaniu decyzji, pożyczkodawca kieruje się też kilkoma innymi kryteriami. Bardzo ważne jest, od jakiego czasu zamieszkujesz pod danym adresem. Generalnie, stabilizacja jest kluczem do sukcesu. Bank lub firma pożyczkowa sprawdzi też zatem jak długo pracujesz w danym miejscu oraz… czy jesteś zarejestrowany w spisie wyborców. To ostatnie dość łatwo zrobić. Będziesz wtedy postrzegany jako osoba, która na stałe związała się z daną społecznością, a więc nie będzie uciekać przed zobowiązaniami. Na koniec najważniejsze. Stała praca. Im więcej zarabiasz, tym więcej i na lepszych warunkach możesz pożyczyć. Liczy się też rodzaj umowy. Umowa o pracę jest bardziej premiowana, niż np. samozatrudnienie. W przypadku wzięcia kredytu hipotecznego, musisz liczyć się z o wiele dokładniejszą kontrolą. Bank może cię pytać o wszystko co wymienione, plus o wydatki. Nawet tak drobne jak jedzenie na mieście. Będziesz musiał przedstawić wyciągi ze wszystkich kart, jakie posiadasz. Z kolei, w przypadku pozabankowych firm pożyczkowych, kryteria są dużo łatwiejsze do spełnienia. Standardem jest, że wystarczy posiadać pracę, wpływy rzędu kilkuset funtów, mieć co najmniej 18 lat i konto w banku. Wiele tego typu firm udziela kredytów gotówkowych online, nawet jeżeli ktoś jest w UK od niedawna. Należy też pamiętać, że obowiązuje tzw. cooling off period. Czyli czternaście dni, w ciągu których pożyczkobiorca może się rozmyślić i zrezygnować z umowy. Oczywiście musi oddać pożyczoną kwotę, wraz z odsetkami, które narosły do czasu rezygnacji. Ważne jest też, aby nie brać kredytu, w przypadku, w którym dana osoba nie jest pewna, że go spłaci. Szczególnie w wypadku chwilówek, może to spowodować poważne problemy finansowe. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu firmach, naliczanie karnych odsetek czy opłat zatrzymuje się, gdy suma do oddania osiągnie dwukrotność pożyczonej kwoty. Nigdy zatem nie odda się więcej, niż dwa razy tyle, ile się pożyczyło.
Czy mogę otrzymać kredyt gotówkowy ze złą historią?
Często jest tak, że życie, szczególnie to finansowe, nie układa się po naszej myśli. Ciężko pracujemy, ale brakuje nam na pokrycie bieżących wydatków. Zdarza się też tak, że w kłopoty wpędza nas jedna, niezbyt odpowiedzialna decyzja. Jeszcze inni, zbyt wiele razy wnioskowali o kredyt, nie wiedząc, że to może zaszkodzić ich credit score. Przyczyny są różne, efekt ten sam. Mamy złą historię kredytową. Pamiętajmy, żeby swoją zdolność kredytową zawczasu sprawdzić. Najprostszym rozwiązaniem jest udanie się do banku, w którym mamy konto. Jego pracownicy często otrzymują prowizję od sprzedanych nam produktów finansowych. Im zatem też zależy, żeby złożyć taki wniosek, aby miał on duże szanse powodzenia. To ludzie, którzy mają zwykle bardzo duże doświadczenie w udzielaniu kredytów, robią to codziennie. Jeżeli chcemy mieć jednak większą pewność i zależy nam na bezstronnym poznaniu różnych ofert, możemy poradzić się brokera. To powszechna praktyka przy większych kredytach, np. hipotecznych. Rynek pożyczek w UK jest bardzo skomplikowany i trzeba nie lada specjalisty, żeby się w tym wszystkim zorientować.
Różne mogą być wymagania, różne warunki. Broker poradzi nam, którą ofertę wybrać oraz jaki kredyt mamy szansę uzyskać. Minusem tej opcji jest to, że wynagrodzenie dla takiego specjalisty jest zwykle wysokie. Jeżeli pożyczamy mniejszą kwotę, warto zrobić soft credit check w darmowym serwisie internetowym, o czym pisaliśmy wcześniej. Należy pamiętać, aby nie ufać pozabankowym firmom pożyczkowym, które przekonują nas, że pożyczą nam pieniądze, bez sprawdzania naszego credit score. Otóż według angielskiego prawa jest to nielegalne. Dobre wiadomości są jednak takie, że większość owych firm, pomimo tego, że sprawdzi naszą historię kredytową, to jest skłonna udzielić nam kredytu online, nawet gdy jest ona zła. Pozabankowe firmy pożyczkowe mają tę podstawową zaletę, że wymagania są bardzo niskie. Nawet jeżeli w przeszłości mieliśmy problemy z jakimiś płatnościami, nie przekreśla to naszych szans na pożyczkę. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli nasz credit check wyjdzie kiepsko, otrzymamy propozycję gorszych warunków, niż osoba, która nigdy ze spłatą problemów nie miała. Może też zostać zakwestionowana kwota, o którą wnioskujemy albo okres kredytowania. Może być zatem tak, że pożyczkodawca pożyczy nam mniej i na dłuższy czas. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Pamiętajmy jednak, aby zawsze na chłodno przekalkulować, czy dana oferta jest dla nas opłacalna oraz przede wszystkim, czy będziemy w stanie spłacać raty. Różne firmy mają różną politykę pod tym względem. Dlatego przed złożeniem wniosku należy przeczytać ogólne warunki i unikać tych firm, które z góry nas uprzedzają, że pożyczki nie dostaniemy. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej nie zepsuć naszej zdolności kredytowej.
Zobacz jak poprawić historię kredytową w UK, jak wyczyścić credit score w uk. Kupujesz dom? samochód? Odmówiono Ci rat, karty kredytowej, telefonu lub pozyczki? Problem z kredytem w uk? Zastanawiasz sie czy bank lub instytucja przyzna Ci kredyt? SPRAWDŹ ZA DARMO ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ ONLINE
Jakie są koszty kredytu w UK?
To standardowe pytanie. W końcu zwykle chcemy pożyczyć pieniądze jak najtaniej. Na stronach firm pożyczkowych i banków dostępny jest zwykle reprezentatywny APR, czyli typowe oprocentowanie roczne dla danego produktu finansowego. Nie można się jednak nim bezkrytycznie kierować. Nie oznacza to, że akurat my takie warunki dostaniemy. Wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej. Na stronach pozabankowych firm pożyczkowych, zwykle mamy ułatwione zadanie. Dostępne są specjalne kalkulatory kredytowe, dzięki którym obliczymy dokładnie ratę, odsetki oraz przede wszystkim to, ile w sumie będziemy musieli oddać. APR w takich sytuacjach niewiele mówi, bo zwykle chwilówek nie bierzemy na rok. Warto zatem obliczyć odsetki całkowite na własną rękę. Należy w tym celu dodać do siebie wszystkie raty i odjąć od nich pożyczoną kwotę. Następnie obliczyć jedną setną sumy, którą pożyczyliśmy (przecinek o dwa miejsca w lewo lub ucinamy dwa zera) i podzielić przez nią całkowite koszty, które oprócz niej musimy spłacić.
Wyjdzie nam ile procent więcej musieliśmy oddać. Wyjaśnimy to na przykładzie. Pożyczyłeś 400 funtów na trzy miesiące. Po zsumowaniu rat, wyszło, że masz oddać 566,79 funtów. To o 166,79 funtów więcej niż pożyczyłeś. Dzielimy zatem 166,79 funtów przez jedną setną czterystu, czyli cztery. Wynik to 41,7 proc. Warto też patrzeć na odsetki dzienne, które zwykle wynoszą ok. 0,8 proc. To szczególnie ważne w przypadku nieterminowej spłaty. Przy większych kredytach, np. na dom lub mieszkanie, często trzeba dodać koszty usług brokera. Niestety nie doradzi on nam za darmo. Jego honorarium jest dość wysokie. Przykładowo przy staraniu się o kredyt rzędu 350 tys. funtów, będziemy musieli mu zapłacić ok. 1500 funtów. Pamiętajmy jednak, że dzięki niemu możemy znacznie zaoszczędzić, ponieważ jest on w stanie wybrać dla nas korzystną ofertę. Istnieją też specjalne strony, np. Pożyczki w UK, które działają jak brokerzy. Oferują one porównanie kredytów gotówkowych. Nie musisz się obawiać o dodatkowe opłaty, ponieważ firmy załatwiają to między sobą.
Co jeśli nie jestem w stanie uregulować należności?
Zwykle, pożyczki w pozabankowych firmach spłaca się za pomocą CPA. Jest to rodzaj automatycznego polecenia zapłaty. Polega on konkretnie na tym, że udzielasz zgody danej firmie na pobieranie z twojego konta należności. Nie musi ona w takim wypadku, za każdym razem uzyskiwać pozwolenia. Masz prawo wycofać taką zgodę w każdym momencie. W tym celu, należy skontaktować się albo bezpośrednio z firmą, w której wziąłeś kredyt, albo ze bankiem, w którym masz konto. Nie oznacza to jednak, że dług znika. Musisz w takim wypadku zaproponować alternatywną formę jego spłacania. Na przykład poprzez cykliczne przelewy. Zdarza się niestety też tak, że pomimo usilnych chęci, nie jesteśmy w stanie zapłacić raty w terminie. Zasada w takich sytuacjach jest jedna: dogadywać się. Firmy tego typu udzielają tysięcy pożyczek. Mają duże doświadczenie z klientami, którzy nie są w stanie wywiązać się ze zobowiązań. W ich interesie też leży, aby polubownie rozwiązać tego typu sytuacje i dostać mniej albo później, niż narażać się na to, że klient zacznie się ukrywać.
Standardowa opłata w takim wypadku wynosi 15 funtów, ale to też zależy od pożyczkodawcy. Należy pamiętać też, że naliczane są odsetki dzienne, ich wysokość dostępna jest na stronie takiej firmy. Najczęściej jest jednak tak, że suma wszelkich opłat i karnych procentów nigdy nie może przekroczyć kwoty, którą pożyczyliśmy. Nigdy zatem nie oddamy więcej, niż dwa razy tyle co pożyczymy. Na pewno nie należy się ukrywać i unikać kontaktu. W takich sytuacjach, firma odbiera to jako naszą złą wolę i może zacząć nas szukać, na przykład kontaktując się z naszym pracodawcą. Zawsze należy zatem skontaktować się z pożyczkodawcą natychmiast, gdy zorientujemy się, że nie jesteśmy w stanie zapłacić raty. Są dostępne różne opcje. Od odroczenia terminu, po nowy, bardziej dogodny plan spłaty. To czego również należy unikać, a co może nam przyjść na myśl w pierwszej kolejności, to wzięcie nowego kredytu, aby spłacić następny. Łatwo w ten sposób wpaść w tzw. pętle zadłużenia. W takim wypadku kwota do spłacenia jest coraz większa. Dzieje się tak dlatego, że każda kolejna pożyczka rodzi kolejne, coraz większe koszty. Nasza zdolność kredytowa z kolei stale maleje i w końcu nie możemy pożyczyć nic. A spłacić dług i tak musimy, często o wiele większy, niż na początku. Warto zatem rozejrzeć się za jakimś dodatkowym zajęciem lub innym sposobem zdobycia pieniędzy. Takim, który pomoże nam wyjść z kłopotów, zamiast wpędzać nas w jeszcze większe. Kredyt gotówkowy nie może stać się sposobem na życie, powinien być brany tylko wtedy, gdy mamy pewność jego spłaty. Istnieją też specjalne instytucje, które bezstronnie zajmą się twoją sprawą. Często działają one na zlecenie rządu i pomagają osobom w kłopotach finansowych. Dzięki nim, możesz zawrzeć ugodę z wierzycielem i ustalić sposób spłaty długu. W ostateczności, jeżeli w żaden sposób nie jesteś w stanie spłacić zobowiązań, możesz ogłosić upadłość konsumencką.
Czy warto spłacić kredyt wcześniej?
Zdarza się też sytuacja odwrotna niż we wcześniejszym akapicie. Otóż pieniędzy mamy więcej, niż potrzebujemy. Dostaliśmy dodatkowy przypływ gotówki. Przyczyny mogą być różne. Przypadł nam w udziale spadek, otrzymaliśmy premię w pracy, wygraliśmy na loterii. Każdy ten wypadek łączy jedno. Zastanawiamy się wtedy nad rozsądnym wykorzystaniem tych pieniędzy. Nie chcemy ich przecież stracić i nic z tego nie mieć. We współczesnym społeczeństwie, kredyty gotówkowe ma prawie każdy. Czy to na samochód, na dom, ale też mniejsze, na telewizor lub nowego laptopa, którego zakup nie mógł czekać. Bardzo rozsądne wydaje się zatem wykorzystanie dodatkowych środków na spłatę zadłużenia. W końcu każdy kredyt to jednak jakiś balast. Coś czego z chęcią byśmy się pozbyli. Nasuwa się jednak pytanie czy warto to robić. Czy jest to opłacalne? Pierwszą zasadą w takich wypadkach jest dokładne przeczytanie umowy. W razie wątpliwości, możemy skontaktować się z pracownikiem banku lub firmy pożyczkowej. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to wbrew temu co podpowiada nam zdrowy rozsądek, wcale nie cieszą się one, że chcemy im oddać pieniądze wcześniej. Banki zarabiają na odsetkach, a wcześniejsza spłata ich tego pozbawi. Jeżeli chodzi o kartę kredytową, czy debet, to nie ma zwykle problemu. Mamy w tej kwestii wolną rękę. Inaczej jednak sytuacja się ma przy kredytach gotówkowych, szczególnie hipotecznych. Tutaj mogą być wręcz naliczane kary za wcześniejszą spłatę. Czasami nadpłata jest możliwa, ale tylko do pewnego stopnia.
Wszystko zależy od rodzaju kredytu oraz banku, w którym go mamy. Najlepiej zatem dowiedzieć się o to zanim się podpisze umowę, nigdy nie wiadomo, czy w przyszłości nie czeka nas w przypływ dodatkowej gotówki. Jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe w pozabankowych firmach pożyczkowych, to zwykle nie ma żadnego problemu. Pamiętajmy jednak o jednej ważnej zasadzie dotyczącej większości współczesnych kredytów. Otóż jeżeli chcemy spłacić go wcześniej, musimy oddać cały kapitał obliczony na daną chwilę. Wydaje się to oczywiste. Musimy spłacić tyle ile nam zostało i koniec. Pamiętajmy jednak, że pierwsze raty mają to do siebie, że w większości pokrywają odsetki, a w mniejszej części kapitał. Może być zatem tak, że pożyczyliśmy 5 tys. funtów, oddaliśmy w ratach 2 tys. funtów. Wydawałoby się, że wystarczy oddać 3 tys. funtów. Okazuje się jednak, że kapitał zmalał do 4 tys. funtów i tyle musimy oddać, jeżeli chcemy pozbyć się zobowiązania, bo tysiąc funtów zostało przeznaczone na spłatę odsetek. Warto zatem dowiedzieć się zawczasu, czy w ogóle taka wcześniejsza spłata nam się opłaci. Najlepiej to zrobić bezpośrednio u pożyczkodawcy. U niego możemy też dowiedzieć się jaki kapitał pozostał do spłaty.
Rozsądek na pierwszym miejscu
Jak zatem widać, oferta kredytów gotówkowych w UK jest bardzo szeroka. Praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zatem budować swoją historię kredytową, nawet jeżeli w danym momencie nie potrzebujemy pieniędzy. Nigdy nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Dobrym rozwiązaniem jest też budowanie pozytywnych relacji ze swoim bankiem albo firmą pożyczkową. Często stali i sprawdzeni klienci dostają lepsze oferty. Przede wszystkim należy jednak zachować zdrowy rozsądek i na chłodno wszystko przekalkulować.
Pamiętać należy też o cooling off period, czyli prawie do rezygnacji z umowy w ciągu 14 dni. Jeżeli mamy problemy ze spłatą, zawsze należy skontaktować się z pożyczkodawcą. Naprawdę nie warto się ukrywać. Nie są też prawdą rewelacje, jakoby wystarczyło wyjechać z UK i kredytu nie trzeba oddawać. Istnieje coś takiego jak Europejski Nakaz Zapłaty. Wierzyciel ma prawo nas ścigać na jego podstawie w całej Europie. Chyba nie chcemy z drżącymi rękami odbierać każdego listu poleconego będąc w Polsce. Jeżeli nasze problemy są poważniejsze, warto zgłosić się do agencji rządowych, które pomagają w takich sytuacjach. Specjaliści w tej dziedzinie nie tylko nam doradzą, ale w naszym imieniu wynegocjują realne warunki spłaty. Możliwe jest nawet umorzenie części zadłużenia lub odsetek. Tą instytucją jest np. IVA. Inną formą pomocy jest ustalenie tzw. Dept Management Plan, czyli ustalenie jednej raty dla wszystkich należności, którą dłużnik jest w stanie udźwignąć.
Powiązane Posty
Konta bankowe online - który bank jest dla Ciebie najlepszy?
Analizujemy konta bankowe online i pomagamy Ci znaleźć te najlepsze.…Czytaj więcej
Jak nie oszaleć w te święta, czyli 10 pomysłów na tanie prezenty.
Szukasz jedynego w swoim rodzaju, niedrogiego prezentu świątecznego? Pomożemy Ci go znaleźć.…Czytaj więcej
Jak poradzić sobie ze stresem i finansami podczas pandemii Covid-19?
Poznaj sposooby na walkę ze stresem podczas pandemii Covid-19.…Czytaj więcej
Jak wydawać mniej w UK? Kilka prostych trików
Jak wydawać mniej w UK? Oto 10 trików, dzięki którym w łatwy sposób podreperujesz swoje finanse, i przekonasz się, że oszczędzanie na w UK nie musi być wcale trudne.…Czytaj więcej
Ta strona i powiązane narzędzia korzystają z plików cookies, które są niezbędne do działania strony i wymagane do realizacji celów określonych w zakładce Polityka Cookie. Klikając “akceptuję” zgadzasz się na wykorzystanie cookies Akceptuję