Pożyczki w UK

Chcesz wiedzieć ile możesz pożyczyć? Z nami otrzymasz darmową i niezobowiązującą wycenę. Sprawdź teraz!

Odbierz gotówkę jeszcze tego samego dnia!

Reprezentatywny
91% RRSO

Jeśli jestem Polakiem mieszkającym w UK, być może zastanawiasz się nad wzięciem kredytu w UK. Jest wiele kwestii, które należy sprawdzić, kluczowe jest, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat możliwości uzyskania kredytu w UK przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Czy Polacy mogą uzyskać kredyt w UK? W jaki sposób mogą go uzyskać? Co jest potrzebne, aby dostać kredyt w UK jako Polak? Ten artykuł odpowie na te wszystkie i wiele innych pytań.

Spis treści

Czym jest kredyt w UK?

Uzyskanie kredytu oznacza możliwość uzyskania karty kredytowej, pożyczki hipotecznej lub konsumenckiej. Mówiąc prosto, jest to możliwość pożyczenia pieniędzy. Istnieje wiele różnych typów pożyczek w zależności od celu pożyczki, kwoty, sytuacji finansowej kredytobiorcy itp.

Możesz uzyskać pożyczkę chcąc kupić dom, pożyczkę na nowy samochód, pożyczkę konsumencką na mniejsze wydatki itp. Warunki pożyczki zależą w dużym stopniu od Twojej sytuacji finansowej i historii kredytowej, jak również od firmy udzielającej pożyczki. Możesz pożyczyć mniejsze lub większe sumy na krótszy lub dłuższy okres.

Dwa główne typy pożyczek to:

Kredyty zabezpieczone

Kredyty zabezpieczone to zazwyczaj większe kwoty, które możesz pożyczyć korzystając z posiadanych dóbr jako formy zabezpieczenia. Ma to na celu zabezpieczenie firmy udzielającej kredytu na wypadek, gdybyś nie był w stanie spłacać pożyczki. Przykładowo, możesz być właścicielem samochodu i zabezpieczyć pożyczkę oferując ten samochód jako formę zabezpieczenia. Jeśli nie będziesz w stanie spłacić pożyczki, firma która jej udzieliła, przejmie samochód jako formę spłaty. Takie zabezpieczenie pozwala zazwyczaj na wzięcie pożyczki na większą kwotę.

Kredyty niezabezpieczone

Kredyty niezabezpieczone pozwalają na pożyczenie mniejszych kwot, ponieważ firma udzielająca kredytu nie otrzymuje żadnej formy zabezpieczenia. W związku z brakiem zabezpieczenia, tego typu pożyczki są zazwyczaj wyżej oprocentowane, aby rekompensować pożyczkodawcy brak zabezpieczenia.

Jak uzyskać kredyt w UK

Jeśli chodzi o sposób, w jaki przyznawany jest kredyt w UK, najważniejszą kwestią jest wysoka zdolność kredytowa. Dodatkowo pozytywny wpływ na zdolność kredytową ma stałe zatrudnienie, posiadanie wartościowych dóbr, posiadanie konta w banku, dzięki któremu możesz wykazać stabilność finansową itp.

Jak przebiega proces?

W celu uzyskania jakichkolwiek funduszy, musisz złożyć wniosek. Niezależnie od tego czy starasz się o kredyt w banku czy aplikujesz o niezabezpieczoną pożyczkę od niezależnej firmy kredytowej, proces przebiega bardzo podobnie.

Możesz złożyć wniosek osobiście, online lub telefonicznie w zależności od firmy i jej oferty. Ogólnie rzecz biorąc, dla każdego rodzaju pożyczki wymagana jest minimalna ilość formalności, nawet przy najprostszych pożyczkach, ale niektóre firmy mogą wymagać większej ilości informacji niż inne.

Jeśli chodzi o pieniądze i czas ich otrzymania, zależy to od firmy, rodzaju pożyczki i kwoty. Mniejsze kwoty w formie pożyczki gotówkowej, pożyczki w tym samym dniu czy tzw. "chwilówki" mogą zostać przyznane w dniu złożenia wniosku i wypłacone w gotówce. Dla większych sum, szczególnie pożyczanych w instytucjach finansowych takich jak banki, pieniądze przekazywane są na konto, co może zająć kilka dni.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, tzw. "credit score", wskazuje na ryzyko jakie niesie dla pożyczkodawcy udzielenie Tobie pożyczki. Im wyższy wskaźnik, tym lepsza Twoja pozycja przy ubieganiu się o kredyt.

Przykładowo, jeśli terminowo opłacałeś rachunki w okresie ostatnich kilku lat, masz umowę na telefon, którą opłacasz terminowo itp., posiadasz historię dobrych i bezpiecznych decyzji finansowych. Pokazuje to, że jesteś osobą godną zaufania oraz że jesteś w stanie spłacać pożyczkę i nie zaniedbasz zobowiązania.

Jeśli jednak zdarzyło się, że Twoje rachunki czy raty musiały być ściagane przez komornika, wpłynie to negatywnie na Twoją zdolność kredytową i szanse na uzyskanie pożyczki w przyszłości.

Dlaczego zdolność kredytowa jest ważna?

Potencjalny pożyczkodawca sprawdzi Twoją zdolność kredytową i oceni na jej podstawie czy dobrym pomysłem jest pożyczenie Ci pieniędzy. Jak prawdopodobne jest, że przestaniesz spłacać pożyczkę? Czy Twoja sytuacja finansowa jest stabilna? Czy zdajesz sobie sprawę z odpowiedzialności finansowej? Te informacje pożyczkodawca może uzyskać analizując Twoją zdolność kredytową, co wpłynie na podejmowaną przez niego decyzję.

W zależności od Twojej zdolności kredytowej, wniosek o kredyt może być zaakceptowany lub odrzucony, oferowane oprocentowanie może być wyższe lub niższe, i różnić się może kwota, którą będziesz mógł pożyczyć. Zanim zaczniesz starać się o pożyczkę, musisz zbudować zdolność kredytową, szczególnie jeśli od niedawna mieszkasz w UK lub nie masz innych opcji - nie jesteś obywatelem brytyjskim, nie posiadasz zabezpieczeń, nie masz brytyjskiego poręczyciela itp.

Możesz sprawdzić swoją zdolność kredytową w każdej z głównych instytucji finansowych w UK, takich jak Equifax lub Experian.

Aplikuj
Realne oprocentowanie 91%

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jak już wspomnieliśmy, zbudowanie zdolności kredytowej jest niezbędne. Możesz zrobić pewne rzeczy, aby poprawić swoją historię kredytową i zwiększyć zdolność kredytową, aby mieć większe szanse na uzyskanie korzystnego kredytu.

Zawsze płać terminowo

Opłacanie zobowiązań terminowo to nawyk wart przyjęcia, ale służy to nie tylko eliminacji stresu związanego z płatnościami; może to również pomóc w podniesieniu zdolności kredytowej. Płacąc zawsze w terminie i nie pozwalając na opóźnienia w płatnościach, pokazujesz, że poważnie podchodzisz do kwestii finansowych.

Udzielający pożyczki widzi, że nie masz historii spóźnionych lub zaniechanych płatności, co jest dowodem na to, że można zaufać Ci udzielając kredytu. Pokazuje to, że jesteś osoba odpowiedzialną i świadomą finansowo, co jest niezwykle ważne i na dłuższą metę ogromnie Ci pomoże.

Wiedz, że odnosi się to także do dzielonych płatności. Jeśli mieszkasz ze współlokatorami, z którymi dzielicie rachunki, np. council tax, jeśli Twoje nazwisko znajduje się na rachunku, odpowiadasz na terminowość płatności nawet jeśli Ty opłaciłeś już swoją część, a to Twój współlokator spóźnia się z wpłatą.

Ustaw stałe zlecenie wpłaty

Czy wiesz, w jaki sposób najłatwiej mieć pewność, że Twoje płatności dokonywane są terminowo? Czynsz, opłaty, rachunek za telefon, opłaty za samochód itp? Ustawienie stałego zlecenie dla tych opłat. W ten sposób nie musisz o nich pamiętać i starać się, aby zawsze płacić w terminie.

Czym jest stałe zlecenie? To ustawiony stały i powtarzany regularnie przelew z Twojego banku na konto osoby lub instytucji. Przykładowo, każdego miesiąca opłacasz czynsz pierwszego dnia miesiąca i rachunek za internet 25ego. Możesz ustawić automatyczne płatności na określone kwoty, które zostaną wykonane 1ego i 25ego każdego miesiąca.

W ten sposób masz pewność, że

  1. a)Opłacasz rachunki na początku zanim wydasz pieniądze na inne rzeczy
  2. b)Nie musisz pamiętać i sprawdzać czy już zapłaciłeś ani być dostępnym w określonym czasie, aby dokonać płatności
  3. c)Nie ryzykujesz tego, że możesz zapomnieć o wpłacie i w ten sposób obniżyć swoją zdolność kredytową.

Otwórz konto bankowe

Każdy może otworzyć konto bankowe w UK, nawet jeśli nie jest obywatelem brytyjskim. Niektóre banki oferują specjalne konta dla nowych imigrantów, więc jeśli przeprowadziłeś się do UK i nie wiesz gdzie zacząć, załóż na początek takie konto.

Posiadanie konta podnosi Twoją zdolność kredytową i pokazuje, że jesteś osobą odpowiedzialną finansowo i posiadającą dobrą relację z bankiem, tak długo jak odpowiednio zarządzasz kontem, zawswze masz na nim fundusze, płacisz terminowo itp.

Jest to jedna z najłatwiej dostępnych opcji, ponieważ każdy potrzebuje konta bankowego. Formalności różnią się w zależności od instytucji, ale generalnie będziesz potrzebować potwierdzenia adresu, listu od pracodawcy lub uniwersytetu, i paszportu. Jeśli nie masz paszportu, możesz korzystać również z polskiego dowodu osobistego, przynajmniej tak długo, jak UK pozostaje członkiem Unii Europejskiej.

Czy Polacy mogą uzyskać kredyt w UK?

Jedną z największych bolączek imigrantów jest to, czy mogą uzyskać kredyt w UK. Dobra wiadomość jest taka, że każdy, również Polacy, mogą uzyskać kredyt w UK! Tak długo jak spełniasz wymagania firmy udzielającej pożyczki, nie ma powodu, dla którego nie miałbyś uzyskać kredytu w banku lub niezależnej firmie kredytowej.

W większości przypadków nie jest wymagane brytyjskie obywatelstwo, jedynie prawo do rezydencji, więc potrzebować będziesz potwierdzenia adresu, np. umowy najmu, rachunku na swoje nazwisko itp. Inne wymagania to np. pełnoletniość lub dochody powyżej określonej kwoty.

Jak długo musisz mieszkać w UK, aby uzyskać kredyt?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, nie ma ograniczeń dotyczących długości pobytu w UK jeśli posiadasz prawo do rezydencji. Jeśli jednak przeniosłeś się do UK niedawno, nie masz najpewniej historii kredytowej, która jest wymagana przez większość pożyczkodawców, możesz zatem być zmuszony poczekać i wykonać opisane wcześniej kroki, aby uzyskać zdolność kredytową.

Czy Polacy mogą uzyskać kredyt w UK przy niskiej zdolności kredytowej?

Nawet jeśli nie miałeś czasu, aby zbudować zdolność kredytową lub przytrafiły Ci się problemy finansowe, które wpłynęły na Twoją historię kredytową, nadal możesz skorzystać z pewnych opcji. Niektóre firmy oferują pożyczki osobom o niskiej zdolności kredytowej, więc jeśli bardzo potrzebujesz pieniędzy, możesz skorzystać z jednej z takich opcji.

Miej jednak na uwadze, że tego typu pożyczki mają pewne ograniczenia, ponieważ uznawany jesteś za pożyczkobiorcę obarczonego dużym ryzykiem. Ogólnie rzecz biorąc, możesz pożyczyć mniejsze kwoty na krótszy okres i możesz spodziewać się dużo wyższych odsetek.

Nie jest to najkorzystaniejsza opcja i zaciąganie tego typu pożyczek nie powinno stać się nawykiem, ale jeśli jesteś zmuszony sytuacją i nie masz innych możliwości, taka pożyczka może Cię uratować.

Podsumowując, zrozumienie w jaki sposób można uzyskać kredyt w UK może być wymagające, ale łatwiej jest to zrozumieć mając kompletne informacje na temat procesu udzielania pożyczek. Dobrze jest wiedzieć, że nie powinieneś mieć żadnych problemów z uzyskaniem pożyczki jako polski obywatel oraz że wymagania i sam proces są uczciwe i jednakowe dla wszystkich. Te same procedury i wymagania odnoszą się do każdego aplikującego, np. konieczność posiadania wysokiej zdolności kredytowej.

Mimo tego, że proces budowy zdolności kredytowej i zrozumienie, jak możesz uzyskać pożyczkę w UK mogą wydawać się skomplikowane, jest to warte wysiłku i pozwoli Ci aplikować o pożyczkę hipoteczną na zakup domu w UK bez konieczności posiadania wkładu własnego.

Aplikuj
Realne oprocentowanie 91%

Ta strona i powiązane narzędzia korzystają z plików cookies, które są niezbędne do działania strony i wymagane do realizacji celów określonych w zakładce Polityka Cookie. Klikając “akceptuję” zgadzasz się na wykorzystanie cookies Akceptuję